İstanbul Cezayir Başkonsolosluğu

 

cezayir konsolosluğu istanbul

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu, Ankara’da bulunan Cezayir Büyükelçiliği ile koordineli çalışmaktadır. Ağırlıklı olarak İstanbul’un çevresindeki il ve ilçelerine hizmet veren Başkonsolosluk, Türkiye’nin diğer bölgelerinden yapılan başvuruları da kabul ederek işleme koymaktadır.

İstanbul Başkonsolosluğu, sorumluluk alanını kapsayan bölgelerde geçici olarak ikamet eden Cezayir vatandaşlarının konsolosluk kayıtlarını yaparak, ihtiyaç duydukları genel vatandaşlık hizmetlerinin karşılanmasına olanak sağlamaktadır. Ayrıca, Türkiye’nin çeşitli bölgelerinden kendisine yapılan vize başvuru işlemlerini de düzenlemektedir. Turistik, ticari, transit ya da aile ziyareti gibi kısa süreli Cezayir seyahatleri için yapılan Cezayir vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma konusunda tam yetki sabidir.

 

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu  İletişim Bilgileri;

Adres

Esentepe Mahallesi Gazeteciler Sitesi 23 Temmuz Sokak No: 7    PK 34394 Şişli -   İSTANBUL

Telefon

0 (212) 356 95 16 –17-18

Fax

0 (212) 356 95 15 

Başkonsolosluk e-posta:   info@consulalgeria-istanbul.com

Başkonsolosluk web sitesi: http: // consulalgeria-istanbul.com

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğunun iletişim telefonları üzerinden konsolosluğa ulaşabilir, evrak tasdik işlemleriniz ve Cezayir vize başvuru işlemleriniz için bilgi alabilirsiniz. Başkonsolosluğa sormak istediklerinizi ya da iletmek istediğiniz belgelerinizi   e-posta adresi üzerinden online olarak iletebilirsiniz.

 

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu Cezayir vatandaşlarının konsolosluk işlemleri ile Türk vatandaşlarının evrak tasdik işlemlerini;

Pazartesi-Perşembe sabah saat  09.00 – 12.00 ile öğleden sonra 13.00 - 17.00 çalışma saatleri arasında yürütmektedir.

Konsolosluk Cuma günü 09.00-12.00 ve 13.00-16.00 saatleri arasında yapılan başvuruları işleme alarak, diğer günlere göre bir saat erkenden faaliyetini bitirmektedir.

İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosluk servisi, vizesi onaylanmış pasaportların teslim etme işlemleri ile yeni vize başvuru dosyalarının kabulünü;

Pazartesi- Cuma 10.00 ile 12.00 çalışma saatleri arasında yapmaktadır.

Konsolosluğun belirlemiş olduğu vize şartlarına göre, yetersiz bulunarak red edilen başvurulara itiraz etme ve yeniden değerlendirmeye alınması için yapılan talepleri;

 Konsolosluk tarafından Pazartesi-Cuma 16.00 ile 17.00 çalışma saatleri arasında kabul etmektedir.

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğuna herhangi bir işlem yapmak için giderken, yanınızda sizi tanımlayan Ulusal kimlik kartınızı bulundurmayı ihmal etmemelisiniz. Aksi halde işlemlerinizi yapamayabilirsiniz.

Cezayir Vize Başvuru İşlemleri

İstanbul Başkonsolosluğu, bölge ayrımı gözetmeden Türkiye’nin bütün şehirlerinden yapılabilecek vize başvurularını değerlendirmeye alabilmektedir. Başkonsolosluk yetkili aracı kurumlar üzerinden yapılabilecek vize başvurularını işleme aldığı için başvuru yapmak amacıyla konsolosluğa kendinizin gelmesine gerek yoktur.

Cezayir vize işlemleri için hazırlamanız gereken vize başvuru formu, pasaport, biometrik fotoğraf, vize talep dilekçesi, davet mektubu ve banka hesap dökümü gibi standart başvuru evraklarına ek olarak, yapacağınız vize başvurusunun türüne ve mesleki sosyal konumunuza göre farklılaşabilecek evraklar bulunabilmektedir. Vize başvuru belgelerinizdeki bilgilerinizin güncel ve birbirini destekler mahiyette olması, başvurunuzun akıbeti açısında çok önemlidir.

İstanbul dışında yaşıyor olsanız dahi, hazırlamış olduğunuz vize başvuru belgelerinizi yetkili aracı kurumlar vasıtasıyla Cezayir İstanbul Başkonsolosluğuna ulaştırabilir, vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Başkonsolosluk yapmış olduğunuz başvurunuzu 4-10 iş günü bir zaman aralığında değerlendirerek sonuçlandıracaktır.

 

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu Konsolosluk İşlemleri

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu, İstanbul ve çevresindeki illerde ikamet eden Cezayir vatandaşlarının kimlik ve ikamet bilgilerini, konsolosluk işlemleri başlığı altında kayıt altına almaktadır. Geçici de olsa, Türkiye’de oturum izni alıp belirli bir süre ikamet eden tüm Cezayir vatandaşlarının konsolosluk kayıtlarını yaptırmaları gerekir. İhtiyaç olması halinde Türkiye’deki Cezayir vatandaşlarının pasaportlarının yenilenmesi, geçici seyahat belgesinin düzenlenmesi, ikamet belgesinin verilmesi, evlilik, doğum ve ölüm hadiseleri sonrasında yeni kimliklerinin düzenlenmesi bu kayıtlar esas alınarak yapılmaktadır.

 

Cezayir Başkonsolosluğu Evrak Tasdik İşlemleri

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu, Cezayir’de iş yapan Türkiye merkezli şirketlerin evraklarını tasdik ederek, Cezayir mevzuatına uygun hale gelmesine ve Cezayir resmi makamları nezdinde geçerli olmasına onay vermektedir. Bu kapsamda ticari işlemlerde kullandığınız faturalarınızı, gümrük beyanname evraklarınızı, şirketinizin ticari sicil kayıtlarını, muhasebe kayıtlarınızı, invoice ve diğer şirket evraklarınızı apostille işlemi yaptırarak, Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu nezdinde tasdik ettirebilirsiniz.

 Evraklarınızı tasdik ettirebilmek için şahsen gelmenize gerek yoktur. Yetkili aracı kurumlar ve acentelere şirket evraklarınızı göndererek tasdik işlemlerinizi yaptırabilirsiniz.

 

Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu  Tatil Günleri 2017

 

01.01.2018        Yılbaşı Tatili

01.05.2018        İşçi Bayramı

15-17.06.2018   Ramazan Bayramı

05.07.2018        Bağımsızlık Günü 5 Temmuz 1962

21-24.08.2018  Kurban Bayramı

12.09.2018       Hicri Yılbaşı

01.11.2018       Devrimin Yıldönümü – 01 Kasım 1954 

                       

Cezayir Büyükelçiliğine Nasıl Gidilir?