Cezayir Konsoloslukları

cezayir konsolosluğu

 

Cezayir Konsolosluğu İletişim  

Uzun yıllara dayanan tarihi ve kültürel ilişkilerimizin bulunduğu Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyetinin diplomatik misyonu, Ankara’da Büyükelçilik düzeyinde temsil edilmektedir. Ticari ve ekonomik büyüklük ile nüfus yoğunluğu açısından Türkiye’nin en büyük şehri olan İstanbul’da Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyetinin Başkonsolosluğu bulunmaktadır. İki ülke arasında kurulan diplomatik ilişkiler çerçevesinde siyasi, kültürel ve ekonomik işbirliklerinin kurulması ve geliştirilmesi, Cezayir Ankara Büyükelçiliğinin sorumluluk alanı içerisindedir.

Cezayir vize işlemleri hakkında başvuruları kabul edip değerlendirme ve sonuçlandırma konusunda Türkiye’de Cezayir Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul Başkonsolosluğu yetki sahibidir. Türkiye ve Cezayir arasında diplomatik, hususi ve hizmet pasaport sahipleri için kısmi vize muafiyeti bulunmaktadır. Bu pasaportlara sahip Türk vatandaşları kısa süreli seyahatlerinde ( azami 90 gün ) Cezayir’e vizesiz gidebilirler. Ancak Umuma mahsus pasaport ile ticari, turistik ya da ziyaret amaçlı Cezayir’e seyahat edenler, konsolosluğun belirlediği vize başvuru evraklarını hazırlayarak, Cezayir vize prosedürlerini tamamlamaları zorunludur. 

Ankara Cezayir Büyükelçiliği ile İstanbul Başkonsolosluğu, sorumluluk alanına giren bölgelerden, yetkili vize aracı kurumları ve seyahat acenteleri aracılığıyla yapılan Cezayir vize başvurularını inceleyerek karara bağlamaktadır

Ankara ve merkez ilçeleri başta olmak üzere Kırıkkale, Konya, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Van, Erzurum, Trabzon, Samsun, Amasya, Kayseri, Aksaray, Karaman, Antalya, Denizli, Aydın, İzmir ve Afyon gibi çevresindeki şehirlerde ikamet eden Türk vatandaşları ile Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu kişiler, Cezayir Ankara Konsolosluğunda vize işlemlerini yaptırabilirler.

İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, İzmit, Bolu, Düzce, Adapazarı, Yalova, Bursa, Bilecik, Balıkesir ve Çanakkale il ve ilçelerinde yaşayan Türk vatandaşları ile Yabancı uyruklu kişiler, vize işlemleri için Cezayir İstanbul Başkonsolosluğu müracaat edebilirler. Aynı bölgelerde ikamet eden Cezayir vatandaşları da konsolosluk işlemleri için Başkonsolosluk ile irtibata geçebilirler.

Ankara ve İstanbul’da görev yapan Cezayir konsoloslukları, Türkiye’de bulunan kendi vatandaşlarının konsolosluk hizmeti kapsamında temel vatandaşlık (pasaport, ulusal kimlik, adli, tıbbi ve hukuki yardım vb.) hizmetlerini yürütmektedirler. Ankara ve çevresindeki illerde yaşayan Cezayir vatandaşı olarak bu hizmetleriniz ile ilgili herhangi bir talebinizi iletebilmek için web sayfamızda bulunan Cezayir Ankara Konsolosluğu iletişim bilgilerini kullanabilirsiniz.

Ankara’nın Çankaya ilçesi sınırları içeresinde hizmet veren Ankara Cezayir Konsolosluğu hafta içi sabah saat 09.00 ile akşam 17.00 mesai saatleri arasında başvuruları kabul etmektedir. Türkiye ile Cezayir’in ulusal bayramlarında kapalı olan Konsolosluklara herhangi bir işlem yapmak için gitmeden önce web sayfamızda bulunan konsolosluk iletişim telefonları ile arayarak, hizmet verip vermediklerini teyit etmenizde fayda vardır. İşlem yapmak için Konsolosluğa giderken yanınızda sizi tanımlayacak ulusal kimlik kartınızın bulunmasına özellikle dikkat etmelisiniz.

 

Cezayir Konsolosluğu Telefonu     

İstanbul’un yaşam kalitesi yüksek yerler arasındaki Şişli ilçe sınırları içerisinde hizmet veren İstanbul Başkonsolosluğu, sorumluluk alanı içerisindeki bölgelerde ikamet eden Cezayir vatandaşları ile Türk vatandaşlarına hizmet vermektedir. Konsolosluk Pazartesi-Cuma  09.00-12.00 / 13.00-17.00 çalışma saatleri arasında hizmet vermektedir.

Ankara ve İstanbul’da bulunan Cezayir Konsolosluğu genel olarak iki görev alanında hizmet vermektedir. Birincisi Türkiye’de kısa ya da uzun süreli ikamet eden Cezayir uyruklu kişilerin temel vatandaşlık hizmetlerini karşılamak, ikincisi ülkesine seyahat edecek kişilerin vize işlemlerini yerine getirmektir.

İstanbul ve çevresinden yapacağınız turistik, ticari veya transit vize talepleriniz için konsolosluk nezdinde girişim başlatabilirsiniz. Sizler için hazırlamış olduğumuz web sayfamızı inceleyerek hazırlamanız gereken Cezayir vize başvuru evraklarının neler olduğu, nasıl hazırlanması gerektiği, başvuru zamanı ve vize başvurunuzun ne kadar sürede sonuçlanabileceği gibi konular hakkında ön bilgi edinmiş olursunuz. Seyahatinizin amacına uygun kategoride vize başvurusunun yapılması, ona göre vize talep dilekçesinin hazırlanması ve davet mektubunun olması gereken durumlar, vize işlemlerinde çok dikkat edilmesi gereken hususlar arasındadır.

İstanbul ve çevresinde yerleşik Cezayir vatandaşları, internet sayfamızda bulunan İstanbul Başkonsolosluğu iletişim bilgilerini kullanarak, İhtiyaç duydukları çeşitli vatandaşlık hizmetlerinin karşılanabilmesi için konsolosluk nezdinde girişimde bulunabilirler.

Cezayir vatandaşlarının süresi biten pasaportlarının yenilenerek biometrik pasaportlarının düzenlenmesi, evlilik, doğum ve ölüm gibi sosyal olaylar sonrası yeni ulusal kimliklerinin çıkarılarak konsolosluk nezdindeki medeni hal kayıtlarının güncellenmesi, nüfus kayıtlarının tutulması gibi genel vatandaşlık hizmetleri, Türkiye’deki Cezayir Konsoloslukları marifetiyle yapılmaktadır.

Türkiye’de bulundukları sırada pasaportlarını kaybeden Cezayir vatandaşlarına geçici seyahat belgesinin düzenlenmesi, acil durumlarda tıbbi yardım verilmesi, Cezayir vatandaşlarının yasalar karşısında hukuki haklarının korunması, Cezayir Konsolosluğunun sorumluluğu altındadır.

Cezayir’de faaliyet gösteren şirketlerin fatura, gümrük beyannamesi, şirket sicil kayıtları, muhasebe evrakları, invoice ve diğer şirket evraklarının tasdik işlemleri, Türkiye bulunan Cezayir Konsoloslukları üzerinden yapılmaktadır.

 

Cezayir Konsolosluğu Adresi 

Cezayir Ankara Konsolosluğu ile İstanbul Başkonsolosluğu, yetkili vize aracı kurumları ve seyahat acenteleri aracılığıyla yapılan vize başvurularını kabul etmektedir. Cezayir kapı vize uygulaması olmadığı için Cezayir vizelerinin Türkiye’den alınması zorunludur. Turistik, ticari, transit ya da aile/arkadaş ziyareti gibi kısa süreli seyahatler için Cezayir’e gidecek olan Türk vatandaşları ile yabancı uyruklu kişilerin, seyahat öncesi gerekli evrak hazırlığı yaparak konsolosluk nezdinde vize işlemlerini başlatmaları gerekir. Yabancı uyruklu kişilerin vize başvurularının değerlendirme süreleri nispeten daha uzun sürebildiği için olabildiğince erken başvuru yapmakta fayda vardır.

Cezayir konsolosluğunun nerede olduğunu öğrenmek için internet sitemizde bulunan Cezayir Ankara Büyükelçiliği ile İstanbul Başkonsolosluğunun web sayfalarına bakabilirsiniz. İlgili web sayfamızda adres, telefon ve e-posta adreslerinin yanında coğrafi konumlarını gösteren ayrıntılı harita bilgileri de bulunmaktadır.

Türkiye’de bulunan Cezayir Konsolosluğu, ülkesinde yürütülen proje bazlı faaliyetlerde kullanılmak üzere geçici çalışma vizelerini de onaylamaktadır. Cezayir’de faaliyet gösteren şirketlerin talebine bağlı olarak verilen bu izinler 30 günlük tek girişli, 30 günlük çok girişle ve 90 günlük çok girişli olmak üzere üç farklı başlık altında düzenlenmektedir.

Cezayir’e yapacağınız seyahatinizin amacınıza göre farklılaşan Cezayir vizeleriniz için gereken başvuru belgelerinin neler olduğunu, web sayfamızı inceleyerek öğrenebilirsiniz. Sizlere yardımcı olmak amacıyla tasarlamış olduğumuz web sayfamızdaki bu bilgiler, vize başvuru işlemlerinizde sizlere yol gösterici olacaktır.

Cezayir vizeleri ve konsolosluk işlemleri hakkında ön bilgilendirme yapmak amacıyla hazırlanmış olan web sayfamız, Cezayir Konsolosluğunun resmi web sayfası değildir. Cezayir konsolosluğunda yapılması gereken her türlü işlemler hakkında bilgi almak ve aklınıza takılan soruları sormak için web sayfamızdaki iletişim kanallarından bizlere ulaşabilir, e-posta adresimize yazabilirsiniz.